Pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło decyzję o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. Od 5 stycznia 2022 wszystkie z nich — w tym innymi referencyjna, lombardowa oraz depozytowa — uległy zwiększeniu o 50 punktów bazowych (czyli 0,5 punktu procentowego). Jest to już czwarta z serii podwyżek na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.
Wysokość stóp procentowych — styczeń 2022
Po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wysokość stóp procentowych w skali roku kształtuje się na następującym poziomie:
- referencyjna — 2,25% (poprzednio 1,75%);
- lombardowa — 2,75% (poprzednio 2,25%);
- depozytowa — 1,75% (poprzednio 1,25%);
- redyskonta weksli — 2,30% (poprzednio 1,80%);
- dyskontowa weksli — 2,35% (poprzednio 1,85%).
Obecne wartości plasują się na najwyższym poziomie od października 2014, jednak warto zaznaczyć, że wtedy mieliśmy do czynienia z trendem deflacyjnym, co upoważniało ówczesną RPP do wprowadzenia obniżek. Obecnie inflacja przekracza już 8% (grudzień 2021), a choć prognozy analityków przewidują lekkie wyhamowanie w kolejnych miesiącach, średni poziom inflacji w całym 2022 ma utrzymać się na pułapie 7,4%.
Jako uzasadnienie decyzji o podwyżce RPP wskazuje dążenie do obniżenia inflacji zgodnie z wcześniej ustalonym celem inflacyjnym NBP. Działania te mają również na celu utrzymanie stabilności cen oraz wsparcie zrównoważonego wzrostu gospodarczego w obliczu kryzysu pandemicznego. Uzasadnienie wskazuje także widoczny wzrost aktywności gospodarczej, nawet pomimo kolejnej fali zachorowań (według danych o rosnącej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej i budowlanej).
Wzrost stóp procentowych — co dalej?
Jednocześnie RPP sygnalizuje, że na przestrzeni kolejnych miesięcy mogą zostać zaimplementowanie kolejne instrumenty polityki pieniężnej, zależnie od panujących warunków rynkowych. Co podniesienie stóp procentowych oznacza dla kredytobiorców? W niektórych przypadkach raty kredytów wzrosną nawet o kilkaset złotych. Decyzja ta nie pozostaje również bez wpływu na notowania giełdowe oraz kurs złotego (EUR/PLN wynosi obecnie 4,53).